Certifikátem ISO 16363 dáváte svým zákazníkům, obchodním partnerům či úřadům jasný vzkaz, že vaše digitální úložiště je dostatečně důvěryhodné. Zároveň ukazujete, že plníte všechny požadavky dané zákonem o archivnictví a spisové službě (499/2004).
Ve společnosti Tayllorcox se problematice digitálních úložišť dlouhodobě věnujeme. Certifikaci ISO 16363 nabízí jen málo firem, v TAYLLORCOX navíc dostanete unikátní mix výhod:
Certifikace na normu ISO 16363 je cestou, jak naplnit požadavky, které na digitální úložiště klade zákon o archivnictví a spisové službě (499/2004). Přínosy certifikace jsou však mnohem širší než jen splnění zákonné povinnosti:
Posílíte image a kredibilitu své společnosti v očích zákazníků, obchodních partnerů i zaměstnanců. Bude jasně patrné, že vaše digitální úložiště je naprosto důvěryhodné.
Dostojíte zákonu 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě.
Získáte výhodu při veřejných zakázkách, kde se požadavek na certifikaci může objevit.
Zvýšíte povědomí zaměstnanců v otázkách důvěryhodnosti digitálních úložišť.
Odstraníte nebo alespoň výrazně snížíte rizika spojená s digitálními úložišti.
Zavedete systémový a systematický přístup při používání digitálních úložišť.
Vybudujete si procesy pro trvalé monitorování a zlepšování.
Ušetříte náklady související s řešením bezpečnostních incidentů, pokutami i poškozením dobrého jména společnosti.
V Tayllorcox jsme vyvinuli unikátní třífázový proces certifikace, který nám umožňuje
postupovat s bezkonkurenční rychlostí a efektivitou.
Předáme vašim zaměstnancům znalosti nezbytné pro udělení certifikace.
Podmínkou pro získání ISO 16363 jsou prokazatelné relevantní znalosti vašich zaměstnanců. Všechny potřebné kurzy u nás vedou mezinárodně akreditovaní auditoři s rozsáhlou praxí. Seznámíme vás s potřebnými standardy a zaměstnance důkladně proškolíme.
Připravili jsme pro vás balíček podpůrných materiálů, které vám usnadní cestu k úspěšné certifikaci
Propracovaný systém dokumentů zahrnuje kompletní šablony, vzory a formuláře, které vás provedou sestavením klíčové příručky pro celou firmu, a to včetně kontrolních listů. S nimi budete mít jistotu, že jste optimalizovali všechny procesy ve firmě, jak vyžaduje legislativa i certifikace. Autory toolkitu jsou naši akreditovaní auditoři, přední odborníci na ISO 16363, kteří garantují věcnou správnost a kvalitu všech obsažených materiálů.
Získejte potvrzení, že vaše firemní procesy odpovídají přísným normám kybernetické bezpečnosti.
Certifikaci osobně provede náš vedoucí auditor. První stupeň interního auditu – desktop review – se zaměří na popis aktuálního stavu dokumentace z hlediska její komplexnosti i kompletnosti. Na něj naváže process review, kde vyhodnotíme shodu dokumentace s realitou a sestavíme seznam potřebných opatření.
Jsme akreditovaný inspekční certifikační orgán pro zákony spadající do Informačního Systému Veřejné Správy (ISVS) a ČIA.
Úzce spolupracujeme s renomovaným atestačním střediskem, které sídlí v anglickém Birminghanu. Díky tomu jsme schopni nabídnout atest od autority, která splňuje mezinárodní požadavky dle ISO 45011 (Všeobecné požadavky na orgány provozující systém certifikace ICT produktů).
Seznámíme se s vaší situací a konkrétní postup při certifikaci navrhneme tak, aby vycházel vstříc vašim skutečným potřebám. A dokážeme pružně zareagovat na vaše ad hoc požadavky v průběhu certifikace.
Jsme součástí mezinárodní společnosti, od níž čerpáme know-how i zázemí. Naši auditoři jsou špičkovými odborníky, kteří se podílejí na tvorbě příslušných zákonů.
Většinu administrativní zátěže převezmeme za vás a díky zkušenostem i detailní customizaci dokážeme certifikační proces zrealizovat až o 75 % rychleji než konkurence.
Jako jediný akreditační orgán na trhu vás a vaše zaměstnance zároveň i proškolíme. Je to jeden z důvodů, proč drtivá většina našich certifikací končí úspěchem.
Nabízíme nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou certifikace. Zvládáme se přizpůsobit korporacím i start-upům, naše výstupy jsou ale vždy stejně precizní.
I když je náš tým plný renomovaných specialistů z celé řady odvětví, jsme úplně normální lidé. Klientům poskytujeme tu nejlepší zákaznickou péči a věnujeme mnoho energie jejich vzdělávání.
Novinky a důležité informace (nejen) o důvěryhodných digitálních úložištích přinášíme na našem blogu.
Certifikát ISO 16363 deklaruje zákazníkům, partnerům i akcionářům, že vaše řešení digitálního úložiště plně vyhovuje požadavkům pro důvěryhodné ukládání dat v souladu se standardy České republiky, ale i Evropské Unie, což ocení zejména nadnárodní korporace. Vyžadovat by jej měli i zadavatelé veřejných zakázek, neboť certifikát vydaný nezávislou akreditační institucí stvrzuje důvěryhodnost služby.
Problematika digitálních spisoven se v České republice prosazuje v souvislosti se zavedením elektronické spisové služby. Český právní řád jednoznačně vyžaduje důvěryhodnost digitální spisovny a standardy ISO 16363:12 a ISO 14721:12 jsou vhodným metodickým vodítkem, jak toho dosáhnout.
Jen akreditované atestační středisko mezinárodního inspekčního a certifikačního orgánu je schopno potvrdit způsobilost "důvěryhodných digitálních úložišť", a to zejména v rozsahu definovaném ISO 16363, resp. § 68 - 69a zákona č.499/2004 o archivnictví a spisové službě.
Požadavky kladené na produkty, jejichž účelem je elektronická správa a archivace dat, jsou v české legislativě pevně zakotveny. Činnost v tomto oboru reguluje zákon 499/2004 Sb. a jeho paragrafy § 68 - 69a, vyhláška 191/2009, Moreq II, ale také národní standard pro elektronické spisové služby. A právě pouze certifikace od akreditované autority, jakou je Tayllorcox, je celosvětově uznávaná.
Často kladené otázky o certifikaci ISO 16363
Proč certifikovat digitální úložiště?
Audit a certifikace repozitářů podle ISO 16363 jsou klíčové pro splnění normativních požadavků na dlouhodobou archivaci. Standardizuje se formát dat, metadata samotná a především procesy.
Jak mi může certifikát ISO 16363 pomoci?
Účelem certifikace je deklarovat kvalitu vašeho digitálního repozitáře směrem k dodavatelům, implementačním partnerům, státní správě a jiným koncovým uživatelům. Certifikát je zásadní i tam, kde ho jako záruku vyspělých služeb vyžadují podmínky veřejné zakázky.
Pro jaký typ digitálních úložišť lze certifikaci doporučit?
Tato mezinárodní norma stanovuje certifikační postup pro posuzování důvěryhodnosti všech typů digitálních úložišť.
Co je předmětem certifikace: software nebo organizace?
Certifikace vždy přezkoumá shodu nástroje a procesů konkrétního archivu. To však nevylučuje certifikaci softwaru přímo pro výrobce, neboť každý developer má alespoň jednu identickou instalaci pro interní účely a testování.